5

O nas

Centrum Tańca Szczepan S.C. działa w pomorskim środowisku kulturalnym od 1995 roku. Siedziba Centrum Tańca Szczepan S.C. mieści się w Gdyni ul. Lelewela 17. Właścicielami firmy są Zofia Szczepan (ukończony kurs kwalifikacyjny II stopnia (Nr 3631) z dziedziny taniec Ministra Kultury i Sztuki w 1984 r.) i Olaf Szczepan (dyplomowany absolwent Szkoły Tańca Królestwa Brytyjskiego UKA), Wice Mistrzowie Polski w 10 tańcach, Wice Mistrzowie Krajów Socjalistycznych w tańcach latynoamerykańskich, zawodowi nauczyciele i trenerzy tańca sportowego. Zajęcia dla dorosłych prowadzone są na naszej sali z lustrami w Gdyni na ul. Lelewela 17. Zofia i Olaf SzczepanCzy wiesz, że „Szczepan” to tak naprawdę nazwisko właścicieli Szkoły Tańca? Centrum Tańca Szczepan to firma, której właścicielami są Zofia i Olaf  Szczepan, dyplomowani absolwenci Królewskiego Towarzystwa Nauczycieli Tańca w Anglii (United Kingdom Alliance) i zawodowi nauczyciele tańca. Jako sportowa para taneczna zdobyli następujące tytuły:
 • Mistrzostwo klasy B w tańcach standardowych w 1985 r. w Grudziądzu,
 • Mistrzostwo klasy B w tańcach latynoamerykańskich w 1985 r. w Grudziądzu,
 • Mistrzostwo klasy A w tańcach standardowych w 1986 r. w Świdniku,
 • Mistrzostwo klasy A w tańcach latynoamerykańskich w 1986 r. w Świdniku,
 • Wice Mistrzostwo Polski w tańcach latynoamerykańskich w 1988 r. w Krakowie,
 • Wice Mistrzostwo Krajów Socjalistycznych w tańcach latynoamerykańskich w 1989 r. w Gera NRD,
 • Wice Mistrzostwo Polski w 10 tańcach w 1990 r. w Gdańsku.
Z ich wielkiej pasji i zamiłowania do tańca otworzyli w 1990 r. Centrum Tańca aby rozpocząć masową popularyzację tańca wśród dorosłych, młodzieży i dzieci. W 1995 r. zrodził się pomysł wprowadzenia nowatorskiego autorskiego programu edukacyjno-wychowawczego pod nazwą Ogólnopolska Szkółka Tańca i Dobrych Manier, który jest realizowany w Szkołach Podstawowych dzieci nauczania początkowego. Przez lata funkcjonowania Centrum Tańca nauczyli tańczyć kilkanaście tysięcy osób, którzy wytańczyli w różnego rodzaju turniejach i mistrzostwach tytuły Mistrzów i Wicemistrzów Polski Juniorów. Podziękowania i listy jakie dostają, świadczą o tym, że prowadzone przez nich i ich wykwalifikowaną kadrę zajęcia taneczne, doskonale wpisują się w oczekiwania dzieci, młodzieży i dorosłych, a tym samym przyczyniają się do popularyzacji tańca wśród tych grup. Właściciele Zofia i Olaf  Szczepan to również "kreatorzy-organizatorzy":
 • zainicjowali i powołali do życia pierwszy w Polsce zawodowy związek skupiający nauczycieli i trenerów, zawodników tańca towarzyskiego pod nazwą Polskie Zawodowe Stowarzyszenie Taneczne.
 • w roku 1995 tworzyli nowatorski program edukacyjno – wychowawczy dla dzieci ze szkół podstawowych p.n. „Olimpijska Szkółka Tańca i Dobrych Manier”. Obecnie p.n. "Ogólnopolska Szkółka Tańca i Dobrych Manier", program jest realizowany w tysiącu szkołach na terenie całej Polski. Rocznie bierze w nim udział około 30 tys. dzieci.
 • w latach 1992 – 1995 zainicjowali i zrealizowali serię programów w TVP1 pt. Grand Prix Par Zawodowców w Tańcu Towarzyskim
Pozwólcie Państwo, ze przedstawimy trochę naszej historii. Sami nie wiedzieliśmy, że tak to wszystko się rozwinie a nasze marzenia zaczną się realizować. Skąd pomysł na Centrum Tańca? Cofnijmy się wspomnieniami do jakiegoś czasu... Zosia: taniec miałam zawsze „we krwi” swoje pierwsze kroki taneczne stawiałam już od dziecka na zajęciach baletowych i rytmicznych a w szkole średniej rozpoczęłam naukę tańców towarzyskich. Olaf po raz pierwszy z tańcem towarzyskim zetknąłem się w szkole średniej. Zosia zaczęła uczyć na kursie tańca, na który uczęszczałem i oczywiście nauczycielka „wpadła mi w oko”. Od 1979 roku zaczęliśmy razem tańczyć w klubie Zorba a naszym trenerem był Edward Kowalke. W 1980 roku pobraliśmy się i byliśmy już podwójną parą w życiu jak i w tańcu. W 1984 roku spotkaliśmy się z Romualdą Miszkiel i od tego momentu nasz taniec przerodził się w „dynamiczny” wyczyn. Pod okiem nowej trenerki zobaczyliśmy liczące się tytuły taneczne. W 1985 roku w Grudziądzu wygraliśmy Mistrzostwa kl. „B” w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. Na tych Mistrzostwach stało się dla nas oczywiste, ze taniec to sens naszego życia, to coś, co nas porywa i dodaje nam niesamowitej energii. W 1986 r. w Świdniku wygraliśmy Mistrzostwa kl. „A” w tańcach standardowych i latynoamerykańskich i otrzymaliśmy najwyższą klasę taneczną „S”. Znaleźliśmy się w gronie par o najwyższym poziomie tanecznym w Polsce. W 1988 roku w Krakowie zostaliśmy Wice Mistrzami Polski w tańcach latynoamerykańskich. W 1989 roku w Gera, w byłym NRD zostaliśmy Wice Mistrzami Krajów Socjalistycznych w tańcach latynoamerykańskich. W 1990 roku w Gdańsku zostaliśmy Wice Mistrzami Polski w 10 tańcach i na tym turnieju zakończyliśmy naszą karierę amatorską i przeszliśmy do grona par zawodowych. W tym miejscu chcieliśmy podziękować Grażynie i Zbyszkowi Woźniak – naszym wieloletnim sponsorom, którzy wspierali nas finansowo i duchowo a nigdy nie oczekiwali nic w zamian. Przez cały ten okres byli z nami na dobre i na złe. Włożyli ogrom pracy i wysiłku abyśmy mogli zajść tak wysoko, zdobywając jednocześnie tak wiele. Chcieliśmy również podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do naszego sukcesu tanecznego:
 • całej naszej rodzinie, która nas wspierała i pomagała w trudnych chwilach,
 • trenerom, u których pobieraliśmy lekcje tańca,
 • kibicom, którzy nam dopingowali i trzymali za nas kciuki.
Wzięliśmy udział w wielu turniejach krajowych, międzynarodowych w Europie i w Azji, zalecieliśmy aż do Komsomolska n/Amurie niedaleko Japonii. Poznaliśmy wielu ciekawych ludzi, tancerzy i trenerów. Zwiedziliśmy wiele miast, w których tańczyliśmy. Wiecie Państwo teraz dlaczego Szkoła Tańca? Tyle lat nauki, tyle radości z tańca, czemu nie podzielić się tym z innymi? W tym też roku zgłosiliśmy naszą działalność do Urzędu Miasta i założyliśmy Szkołę Tańca. Podstawową naszą działalnością była nauka tańca towarzyskiego dzieci, młodzieży i dorosłych. Powołaliśmy też dwa składy formacji latynoamerykańskich:
 • do 15 lat pod nazwą ZOLTAN,
 • powyżej 15 lat pod nazwą TOP.
W 1991 r. na świat przyszło nasze drugie dziecko  - córka i tym samym zakończyliśmy naszą karierę zawodniczą. Na Mistrzostwach Polski formacja dziecięca ZOLTAN zajęła I miejsce i zdobyła tytuł Mistrza Polski, natomiast formacja dorosła TOP zajęła III miejsce i zdobyła tytuł Wice Mistrza Polski. Jako trenerzy po raz pierwszy mieliśmy w swoim dorobku Mistrza Polski. W grudniu w Gdyni po raz pierwszy organizowaliśmy turniej najwyższej rangi tanecznej Mistrzostwa Polski w tańcach standardowych i latynoamerykańskich jako prywatna szkoła tańca. W 1992 r. nasze pary taneczne zdobyły kolejne tytuły: Mirosław Labuda – Magdalena Skowrońska wytańczyli 1 miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów w tańcach standardowych a Robert Zadorożny – Izabela Sobczyńska zajęli III miejsce i zdobyli tytuł Wice Mistrza Poski Juniorów w tańcach latynoamerykańskich. W 1994 r. po raz pierwszy zorganizowaliśmy Grand Prix Zawodowców (GPZ) w tańcach latynoamerykańskich. Wspaniałe widowisko taneczne z najlepszymi polskimi parami zawodowymi przy współpracy z PZST i TVP 1. W 1995 r. kolejny raz byliśmy organizatorami GPZ w Gdyni oraz współorganizatorami GPZ w Sopocie. Do tej pory wychowaliśmy 50 par tańca towarzyskiego od kl. E do kl. S w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. Cały czas myśleliśmy o tym, aby taniec stał się powszechnym zajęciem wśród polskich dzieci, jako godna polecenia alternatywa dla nudy, telewizji i gier komputerowych. Taniec towarzyski w formie wyczynu był tylko dla nielicznych. Dlatego też zdecydowaliśmy się na wprowadzenie pilotażowego programu edukacyjno-wychowawczego pod nazwą O S T i D M w Szkołach Podstawowych. Po wprowadzeniu istotnych zmian, program ten okazał się strzałem w „dziesiątkę”. Podpisaliśmy umowę z kolejną firmą na odtwarzanie muzyki, tym razem był to ZPAV (Zrzeszenie Producentów Audio Video) ciekawe kto będzie następny? Umowa gwarantuje nam legalne odtwarzanie muzyki we wszystkich miejscach, w których uczymy tańca, prowadzimy imprezy  itp.

Kurs tańca towarzyskiego

Taniec towarzyski kojarzy nam się z pięknie ubraną, elegancko i swobodnie prezentującą się parę na parkiecie. Czy w najśmielszych myślach i snach wyobrażałeś sobie, że tą parą możesz być właśnie TY? Sprawdź, jakie kursy tańca oferujemy w naszej szkole. Dowiedz się więcej

Pierwszy taniec weselny dla nowożeńców

Ślub to jedyny w swoim rodzaju dzień, długo oczekiwany, wymarzony i piękny. By faktycznie taki był, warto zadbać również o jego taneczną oprawę i przygotować coś wyjątkowego.
Dowiedz się więcej

O nas

CHCESZ NAUCZYĆ SIĘ TAŃCZYĆ ale masz ograniczony czas? Dla nas nie ma przeszkód możemy zaproponować indywidualny tok nauczania, który czasowo i programowo dostosowujemy do Ciebie. Dowiedz się więcej

Copyright by Centrum Tańca Szczepan. Wszelkie prawa zastrzeżone. - szkoła tańca Trójmiasto Polityka Prywatności